Cengiz Aytmatov doğumunun 95. yılı Keçiören'de anıldı

img

Cengiz Aytmatov doğumunun 95. yılı Keçiören'de anıldı

Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Keçiören Belediyesi tarafından Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un doğumunun 95. yıl dönümü dolayısıyla anma programı düzenlendi.

ANKARA (Sivil İnisiyatif) Zeliha Sorkunlu/ Cengiz Aytmatov Parkı’nda düzenlenen programa Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ruslan Kazakbaev, Kırgız Cumhuriyeti Bolu Fahri Konsolosu Atillahan Kurt, Kırgız Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Nazira Mambetova, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Tarım ve Köy İşleri Eski Bakanı Sami Güçlü, büyükelçiler ve elçilik çalışanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

KIRGIZ VE TÜRK KÜLTÜRÜNÜN EN ÖNEMLİ TEMSİLCİSİDİR

Kazakbaev, İki ülke arasında kültürel alandaki ilişkilerin Kırgızistan'ın bağımsızlığını ilan ettiği 1991'den beri geliştiğini belirten Kazakbaev, Türkiye'nin Kırgızistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülke olduğunun altını çizdi.

Aytmatov'un Türkiye'de eserleri en çok okunan yazarlardan biri olduğuna işaret ederek, yazarın ölümünün üzerinden uzun süre geçmesine rağmen "muhteşem eserleri" sebebiyle unutulmayacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütüne (UNESCO) göre, Aytmatov'un Shakespeare ve Tolstoy'dan sonra dünyada en çok okunan yazar olduğunu vurgulayan Kazakbaev, "(Cengiz Aytmatov) Yaratıcılığı ve uluslararası kamusal faaliyetleriyle dünya edebiyatı ve kültürünün gelişmesine paha biçilmez katkılarda bulunan, Kırgızistan ve kardeş Türkiye'nin halklarının yakınlaşmasına ve karşılıklı zenginleşmesine katkıda bulunan Kırgız ve Türk kültürünün en önemli temsilcisidir." ifadelerini kullandı.

AYTMATOV DÜNYAYA IŞIK OLMUŞTUR

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok programda katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada, “Bugün Tanrı dağlarından çıkan zor dönemlerde doğan ve büyüyen, dünyaya ışık olan büyük edebiyatçı, büyük yazar, büyük şair Cengiz Aytmatov'un doğumunun 95. yıl dönümü. Cengiz Aytmatov'u rahmet ve minnetle anıyoruz. Mekânı cennet olsun.” dedi.

Aytmatov’un dünya çapında klasik eserlere imza atmış büyük bir sanatçı olduğuna da vurgu yapan Altınok konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Her insan doğar ve bir hayat yaşar. Daha sonra bu fani âlemden baki âleme göç eder. Rabbim böyle bir dünya yaratmış. Ama önemli olan geride eser bırakmaktır. Cengiz Aytmatov dünyanın sesi, nefesi ve yüreğidir. Dünyada çok az yazar, şair ve edebiyatçıya nasip olacak bir mücevhere sahiptir. Eserleri 200’den fazla ülkede çevrilmiş bir sanatçıdır. Birçok yazar var, birçok şair var, birçok edebiyatçı var ama dünya klasiklerine damga ve mühür vurmuş olan Cengiz Aytmatov gururumuzdur. Birçok romanı Türkiye'de filme çevrilmiştir. Gişe rekorları kırmıştır. Okuyanlara birçok güzelliği sunan Cengiz Aymatov bugün vardır, yarın da olacaktır. Cengiz Aytmatov’u doğumunun 95. yıl dönümü. Bizde bir söz var, ‘Ölesi canlar değil, tenlerdir.’ Bu park Cengiz Aytmatov'u anlatıyor her şeyiyle. Parkın geneline baktığımız zaman yazdıkları şiirleri, romanları yer alıyor. Burada çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız, büyüklerimiz ve küçüklerimizle beraber Cengiz Aytmatov'u tanıyoruz. Bu vesileyle Cengiz Aytmatov'u rahmet ve minnetle anıyorum. Tanrı dağlarına selam olsun, Bişkek’e selam olsun. Issık Göl’e, Tanrı Dağları’na, Bişkek’e, gardaşlara selam olsun!”