Türk Dilli Gençler Uluslararası Festivali düzenlendi

img

Türk Dilli Gençler Uluslararası Festivali düzenlendi

Özbekistan’ın Kokand şehinde Kokand Valiliği, Fergana Valiliği, Kokand Uluslararası Üniversitesi ve TÜRKSOY iş briliğiyle  Türk Dilli Gençler Uluslararası Festivali düzenlendi.

 ÖZBEKİSTAN (Sivil İnisiyatif)/ Zeliha Sorkunlu/ Festivale Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkiye’den 170 genç katılım gösterdi. 

4 gün süren festival boyunca gençler arasında çeşitli spor ve kültürel etkinlikleri düzenlenerek Türk Dünyası gençleri arasında etkileşimin artması ve karşılıklı tanışma fırsatı yaratıldı.

Kokand Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen festivalde TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev TÜRKSOY Görsel İletişim Uzmanı Volkan Yeşilay aracılığıyla gençlere özel bir mesaj iletti;

Her biri varlıklarıyla bizi umutlandıran, aydınlık geleceğimizin mimarı kıymetli gençler!

Sizleri sevgi, muhabbet ve hasretle selamlıyorum. “Türk Dünyası Uluslararası Gençlik Festivaline” hoş geldiniz. 

Değerli gençler; bizler Türkler, gökyüzünden yere düşen bir damlanın nehirlere ve denizlere karışıp kollara ayrılması gibi çoğalarak büyüyen ve aynı kökten dallar veren bir milletiz. Uzak atalarımızın bizlere bıraktığı öğretilerin ışığında, kim olduğumuzu ve büyük gücümüzü keşfettik. Ayrı düştüğümüz zamanları aşarak, Türk Devletleri olarak artık bir aradayız. Bugün burada toplanan siz gençler bu birliğin en güzel örneğisiniz! 

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı olarak gençlerimiz için birçok çalışma yürütmekteyiz. Bu arada Türk Dünyası'nın elde ettiği başarının gençlerin bugünden geleceğe giden yolda doğru şekilde yönlendirilmesi ile gerçekleşeceğini çok iyi bilmekteyiz. Gençlerimizin dünyanın geri kalanı ile etkileşim içinde olarak kişisel gelişim konusunda kendilerine sunulacak fırsatları mümkün olduğunca etkin şekilde değerlendirmelerini sağlamalı ve böylelikle dünya konjonktüründe en iyi yerlere ulaşmaları konusunda onlara daima destek olmalıyız.

TÜRKSOY, Türk Dünyası'nda ilk kurulan ve en etkin uluslararası teşkilatlardan biri olarak, birçok yönetim projesi ile gençlerimize yönelik yürütmektedir. Bugün üzerinde çalışmayı sürdürdüğümüz ve yakın zamanda gördüğümüz ile paylaşacağımız “Genç Türk Vizyonu” ile genişleyecek bir gençlik programlarını başlatmayı planlamaktayız. Gençlerimiz arasında daha derin, daha entegre ve bakış odaklı kardeşlik bağlarını güçlendirerek geleceğe daha emin adımlarla bir ve beraber yürüme idealimiz üzerinde çalışmaya çalışıyoruz. 

Yakın zaman önce Türk Dünyası’ndan birçok ülkeyi kapsayan bir katılımla, “Genç Ressamların Gözünden Türk Dünyası Resim Yarışması”nı düzenledik ve sonuçlarını açıkladık. Yine gençlerimiz arasında düzenlediğimiz kompozisyon yarışması da çok ilgi gördü. Gelen tüm eserler bizleri öyle duygulandırdı ki; bu vesileyle gençlerimizin hayatı ve kendi içsel duygularını ne şekilde hissettiklerini, anlamak ve okumak şansına sahip olduk. 

“Türk Dünyasının Değerli Gençleri!”

Farklılıkların edinimi algılar ve buna saygı duyarak halklarımızın arasındaki sevgiyi ve birlik hakkında her türden vasıtayla gelecek nesillerimizi aktarma, medeniyetimiz için önemli bir görevdir. Tarihin her aşamasında var olan Türk Milleti, bugünlere eşsiz bir kültür liderliğiyle gelmiştir. Bu engin hazineyi hep birlikte tarih, kültür, turizm, edebiyat, sanat, gelenek, görenek gibi belli başlı alanlardaki etkileşimimizi ele geçirmeye çabalamalıyız. O yüzden bu tarz buluşmaları çok önemli buluyoruz.

Bu festival sayesinde Türk Dünyası’nın geleceğinin ne kadar parlak olduğunu ve yeni fırsatların artık daha da yakın olduğunu kavramanızı isteriz! Biz Birlikteyiz ve birlikten kuvvet doğar! Devletlerimiz, teşkilatlarımız her alanda geleceği ilmek ilmek örerek siz gençlere yeni alanlar ve fırsatlar yaratmak için gece gündüz çalışmaktadır.

Atalarımız, siyasi dehaları ve savaş meydanlarındaki üstün başarılarıyla kendi sınırlarını aşmış, Asya’dan Avrupa’ya kadar nice fetihler yapıp devletler kurmuşlardır. Büyük Türk atalarımız bizden çok şey beklemektedir. Bozkırın ortasında dikili duran Balballar işte bu kahraman atalarımızın sözlerini bugünlere iletmişlerdir. Kültigin gibi, Bilge Kağan gibi büyük dehaların ve çağların ötesinden sizlere seslenen uluların, kahramanların sözleri, bu yüzyıl da dahi, hala geçerliliğini korumaktadır. Siz gençler olarak atalarımızın emanetine sahip çıkmak için çok çalışmalısınız!

“Bizim geleceğimizin mimarı olan değerli gençler”

Kollarımız artık sevgiyle hem birbirimize hem de bütün dünyaya uzanıyor. Arkamızda şan ve şeref dolu koskocaman bir Türk tarihi, önümüzde üç yüz elli milyonluk ortak nüfuslarımızla birlik ve beraberlik içinde geçireceğimiz nice yıllar var.  Allah’tan dilerim ki siz değerli gençlerimiz bu büyük sorumluluğun bilincini yüreğinde taşıyarak dünya gençleriyle uyumlu, yenilikçi fikirleriniz ve üretimlerinizle bilim ve ilim alanlarında rekabetçi ve yüksek başarılı işler yapmaya muvaffak olacaksınız.

 

Yüce atalarımızın hasretini çektiği bu birliğin kıyısından, dünyaya tüm inancımızla sesleniyoruz. Artık Türk Dünyası, bütün kalbiyle geçmişten gelen bağlarını, yükseklere taşımaya devam edecek, öz mayamızda olan birlik, beraberlik, sevgi, kardeşlik, adalet duygularıyla tüm dünyayı kucaklayacaktır.

 

Yaşasın Türk Dünyası Gençleri!

Kutlu olsun Aydınlık Geleceğimiz!

 

Festival Kokand Valiliği’nin düzenlediği kapanış konseri ile son buldu.