“Türk Edebiyatının İncileri” ve “Sen Ne Kadar Tatlısın, Ey Acı Hayat!” kitapları Ankara'da tanıtıldı

img

“Türk Edebiyatının İncileri” ve “Sen Ne Kadar Tatlısın, Ey Acı Hayat!” kitapları Ankara'da tanıtıldı

 

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Özbekistan Kültür Bakanlığı, Özbekistan'ın Ankara Büyükelçiliği ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi iş birliğinde, başkentte "Türk Edebiyatının İncileri" ve "Sen Ne Kadar Tatlısın, Ey Acı Hayat!" kitaplarının tanıtım toplantısı geçtiğimiz günlerde gerçekleşti.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde düzenlenen tanıtım toplantısında, Özbekistan Cumhurbaşkanlığının yayımladığı 100 ciltlik "Türk Edebiyatının İncileri" derlemesi ve TÜRKSOY'un yayımladığı "Sen Ne Kadar Tatlısın, Ey Acı Hayat!" kitabı tanıtıldı.

Özbekistan Kültür Bakanlığı, Özbekistan'ın Ankara Büyükelçiliği, TÜRKSOY ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen kitap tanıtım toplantısına, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, TBMM Türkiye-Özbekistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten, Özbekistan Cumhurbaşkanı Danışmanı Hayriddin Sultanov, Özbekistan'ın Ankara Büyükelçisi Alişer Azamhocayev, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci Bostancı, Cumhurbaşkanlığı Kütüphaneler Daire Başkanı Ayhan Tuğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Etkinlik çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi fuaye alanında, TÜRKSOY Üyesi Ülkelerin fotoğraf sanatçıları tarafından çekilen halklarımızın gelenek göreneklerini, mimari ve tarihi abidelerini, doğal güzelliklerini ve günlük yaşamını yansıtan fotoğrafların yer aldığı TÜRKSOY Fotoğraf Sergisi açıldı.

Açılış konuşmalarından önce "Türk Edebiyatının İncileri" serisinin tanıtım filmi gösterildi.

"Eşsiz proje"

Etkinlikte konuşma yapan Genel Sekreter Sultan Raev, edebiyatın daima “karanlıklardan aydınlığa çıkarmaya” hizmet ettiğini vurgulayarak, bu uğurda mücadele eden, kendi diyarını sevip milletine sadakatle hizmet eden, eserlerinde dilini, milletini ve vatanını gönülden terennüm eden yazarları, hem milleti hem de vatanı tarafından aziz tutulduğunu dile getirdi.

"Türk Edebiyatının İncileri" derlemesinin büyük çabanın ardından ortaya çıktığına vurgu yapan ve yoğun emeklerinin neticesinde hayata geçirilen projeyi "eşsiz" olarak tanımlayan Raev, “Edebiyatın genç nesillerimizin fikrî ve manevî potansiyelinin artmasındaki büyük rolü ve etkisi dikkate alınarak, Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın Şevket Mirziyoyev’in talimatlarıyla yurt içi ve yurt dışında yürütülmekte olan çalışmalar Türk Dünyası’na örnektir. Bunun en güzel sonucu da ortak değerimiz olan Türk edebiyatının başyapıtlarını Özbek okurlarına kazandırmak amacıyla yayımlanan “Türk Edebiyatının İncileri” serisidir.” diye konuştu. Bu eserlerin tanıtım toplantısının, daha önce Özbekistan'da gerçekleştirildiğini hatırlatan Raev, "Yurt dışındaki ilk tanıtımının, bugün Türkiye'de, Millet Kütüphanesi'nde düzenleniyor olması da ayrı bir önem taşımaktadır." dedi.

Konuşmasında "Sen Ne Kadar Tatlısın, Ey Acı Hayat!" kitabına da değinen Raev, Hayriddin Sultanov'un eserlerinin estetik, edebi ve öğretici olduğunu dile getirerek, "Neredeyse bütün hikâyelerinde millîlik esasına müstahkem bir bağlılıkla hareket eden yazarın edebî mahareti ve eserleri, Çağdaş Özbek Edebiyatının günümüze has yönlerini açık bir şekilde göstermesiyle dikkat çekicidir. Eserlerinde Özbeklerin hayatına dair manzaraları, ruh dünyasını, arzu ve hayallerini, düşünceleri görmek mümkündür.” ifadelerini kullandı.

“Türk Dünyası’ndan 450 ünlü şair, yazar ve düşünürün başyapıtları derlendi”

"Sen Ne Kadar Tatlısın, Ey Acı Hayat!" kitabının yazarı da olan Özbekistan Cumhurbaşkanı Danışmanı Sultanov, etkinlikteki konuşmasında, ülkesinde bilime, eğitime, kültüre ve edebiyata büyük önem verildiğine işaret ederek, "Türk Edebiyatının İncileri" derlemesinde, Türk Devletleri Teşkilatına (TDT) üye ve gözlemci ülkelerden 450'nin üzerinde ünlü şair, yazar ve düşünürün başyapıtlarının yer aldığını belirtti.

Derlemedeki kitapların, Özbekistan'daki bütün kütüphanelere dağıtıldığını kaydeden Sultanov, bunların büyük ilgi gördüğünü aktardı. Sultanov, ülkesi adına "Özbekistan Kültürel Mirası" adlı 50 ciltlik kitap serisinin sertifikasını Cumhurbaşkanlığı Kütüphaneler Daire Başkanı Tuğlu'ya takdim etti ve ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un eserlerinin bir araya getirildiği 10 ciltlik eseri Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesine hediye etti.

"Türk-İslam medeniyetinin kaynağı Özbekistan'da devam ediyor"

Türkiye-Özbekistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Mesten, Türk edebiyatının ve bilgeliğinin geçmişe dayandığına işaret ederek, "Hiç kesilmeden gürül gürül akan bir ırmak olarak Türk-İslam medeniyetinin kaynağı Özbekistan'da devam ediyor." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev arasındaki samimi ilişkilere değinen Mesten, "Yaklaşık 8 yıldır Özbekistan-Türkiye arasındaki ilişkiler, adeta şaha kalkmış durumda. Elbette bu ilişkilerin en önemlisi, kültür ilişkileridir. Biz çok daha ileriye gitmesine vesile olmak istiyoruz. Çok daha ileriye gideceğinden de eminiz." ifadesini kullandı.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Bostancı, Türk Dünyası’nın geçmişteki gerçekliğin üzerine geleceğin hayallerini kurmak istediğini vurgulayarak, bu ülkeler arasındaki ortak geçmişe dikkati çekti.

Yusuf Has Hacib ve Ahmet Yesevi gibi ünlü şairlerin ve düşünürlerin, Türk Dünyası’nı bir araya getirdiğini belirten Bostancı, "Onlar marifetiyle biz zamanı aşarak, bugünkü insanlarla kardeşliğimizin ne olduğunu görüyoruz." dedi.

Açılış konuşmalarının ardından TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Hayriddin Sultanov'a TÜRKSOY Altın Onur Nişanı, Büyükelçi Azamhocayev'e TÜRKSOY 30. Yıl Madalyası ve katılımcılara plaket ve hediyelerini takdim etti.